5 minuta me Eldën

5 minutes a week you will reserve for Elda

"5 minuta me Eldën" është blogu më i ri në Tiranapost. Elda Preni, një farmaciste, edhe me eksperiencë blogeresh, do të ndajë sugjerime dhe këshilla bukurie për çdo javë, përmes videove. Ky është shkrimi i saj i parë, brenda të cilit ka edhe një dhuratë për ju. Lexo sugjerimet e kësaj jave dhe prit të mërkurën tjetër! Vetëm mos harro, nëse zgjedh të pranosh sugjerimet e Eldës dhe porosit tek Aoos me kodin #tiranapost, përfiton 10% ulje. Ups, e zbuluam që tani surprizën.

5 minutes a week you will reserve for Elda

Hello I am Elda, a pharmacist by profession and for 5 years I share skin care tips every week on my YouTube channel. I want to start this new experience for me at TiranaPost with one of the most frequently asked questions addressed to me on my social networks.

Why do I have dry skin in winter?

Winter came and with it and dry, red and irritated skin. After reading a lot of articles online you think you are ready to fight the dryness that covers every palm of your skin. You are already using the gentle cleanser, the moisturizer that you apply immediately after washing your face and of course the lip balm and hand cream. The skin continues to be evenly dry and dull.

After cheap?

I just want to explain a little why this drying of the skin occurs in winter:

The skin is our largest organ, it is a barrier which holds water and protects us from the external environment. Because the skin is porous, water vapor is constantly lost through evaporation from the skin. Water loss from the skin that occurs at rest (i.e. when we do not sweat) is called transdermal water loss.

Temperatures that fall day by day, low humidity increase this transdermal water loss from the skin, but not only that. The heaters we all already have at work or at home also further add to this water loss from the skin. Remember that the skin is a vibrant and smart organ and knows how to adapt to the environment, but the factors to which we are exposed or that we create ourselves make this transition difficult for the skin.

What are you doing wrong?

1. I am not using the right moisturizer

Është momenti të lësh mënjanë locionin dhe të përdorësh krem, tektura e tyre do bëjë magji në lëkurë përgjatë dimrit. Të tillë kremra, jo vetëm që do i shtojnë ujë lëkurës, por do bllokojnë ujin në lëkurë duke e mbajtur më gjatë të hidratuar dhe të butë. Zgjidh diçka më të pasur se locioni që ke përdorur deri tani, kërko kremra me ceramide ose acid hialuronik. I preferuari im është fituesi i shumë çmimeve ndërkombëtare Clinique-Moisture surge (linku për porosi) i cili përmban acid hialuronik me teknologjinë e fundit për hidratim të lëkurës deri në 72 orë. E kam dhe një alternativë për ty me lëkurë të ndjeshme, Toleriane Sensitive Riche (linku për porosi) do ta hidratojë intensivisht lëkurën në mënyrë shumë delikate

2. Larësi yt nuk është dhe aq delikat

Kur themi larës delikat e kemi fjalën për larës pa parfum, alkool dhe mundësisht pa acid salicilik. Parfumi ka tendencë të acarojë lëkurën, sidomos ato që janë të ndjeshme dhe intolerante. Alkooli dëmton barrierën mbrojtëse të lëkurës. Acidin salicilik (dhe pse është një nga përbërësit më efektiv në lëkura me probleme) tani në dimër nuk do e sugjeroja, por do mbështetesha për trajtimin e akneve në kremra me aplikim lokal, por do e shikojmë më qartë në një shkrim tjetër.

Provo Tolerine Anti Dryness (linku për porosi) për të pastruar butësisht lëkurën pa të lënë ndjesinë e tërheqjes pasi e ke shpëlarë. Këtë efekt e ka falë glicerinës me efekt hidratues në lëkurë por për më tepër përmban dhe vitamin B3 (niacinamide) që do qetësojë lëkurat delikate të cilat kanë më shumë tendencë për tharje. Një opsion tjetër shumë i mirë për mendimin tim është dhe Aqua face cleanser (linku për porosi) me ceramide për të rigjeneruar barrierën mbrojtëse të lëkurës dhe për të bllokuar ujin në të. Mos harro uji është ai që e bën lëkurën të duket më e mbushur dhe më e freskët.

3. Buzët kanë nevojë për më shumë ushqim

Lëkura e buzëve është më e hollë se pjesa tjetër e fytyrës, duke e bërë kështu më të predispozuar që të jetë e thatë dhe e çarë. Shumë balsame që ke përdorur deri tani ndoshta nuk janë mjaftueshëm hidratues dhe ushqyes për buzët, por Reve De Miel lip balm (linku për porosi) me mjaltin francez nuk zhgënjen kurrë.

4. Po qëndron shumë gjatë në dush

Kujt nuk i pëlqejnë dushet e gjata me ujin e nxehtë? Unë i adhuroj, por lëkura ime jo. Të duhen vetëm 10 minuta pasi dushet e gjata me ujë shumë të nxehtë do heqin vajrat natyral nga lëkura. Duhet të evitosh përdorimin e sapunëve dhe xhelrave për lëkurën dhe kthehu tek larësit në trajte vaji si Xerolact (linku për porosi) që do të ndihmojë për të përforcuar barrierën mbrojtëse të lëkurës.

Për të reduktuar traumën që i shkaktohet lëkurës gjatë kësaj kohe, evito përdorimin sfungjerave për trupin, po ashtu dhe furceve. E njëjta gjë vlen dhe në këtë rast, sapo të dalesh nga dushi duhet menjëherë të hidratosh lëkurën. Nëse të duhet një hidratues për gjithë familjen "Lipikar Baume AP+M"

5. Pi më shumë ujë

I start the day with the unique aroma of mountain tea. I find it very important to consume 8-10 glasses of water a day. That's what the experts suggest, and that's what I drink. I like to consume it in the form of tea and play with the ingredients aromas and flavors. Mountain tea remains special, probably because we have it in abundance in our mountains, but I often take doses of antioxidants from forest fruits, wild rose or blueberry. Proper hydration of the whole body is directly related to cell regeneration. The more consistent with water consumption the healthier, fresher and more resistant the skin will be.

Ps: Aoos offers 10% discount on every product purchased with the #tiranapost code. Suffice it to say Tiranapost!