Ekonomia

The most "resourceful" Vlonjats are earning more from renting out houses

The most "resourceful" Vlonjats are earning more from renting out

In major tourist cities such as Tirana, Durrës, Vlora, Saranda and Gjirokastra, the average price of an apartment or house on Airbnb can start from 30-50 euros per night.

For houses with two or more rooms and a view, prices range from 50-100 euros per night, depending on the building and the amenities offered.

From AirDNA's data, we see that only in the capital there are 3023 thousand structures on Airbnb, with 20% of the total.

Por, duket se janë vlonjatët ata që janë treguar më të shkathët dhe kanë dhënë shtëpitë e tyre me qira. Në qytetin bregdetar, në qershor kishte 4701 struktura të listuara, ose 26% të totalit, e ndjekur nga Saranda, me 2635 listime (17% e totalit).

Durrësi, ndonëse ka një nga hapësirat më të mëdha bregdetare dhe me ndërtime të ngjeshura, kishte vetëm 1701 struktura të listuara, ose 11% të totalit.

Por, në Shqipëri, mund të gjesh akomodim në vlerën 15 euro për natë, sigurisht në kushte jo aq të mira dhe hapësirat e vendeve janë shumë të vogla.

Dhe janë këto struktura që rrisin çmimet mesatare në vend në 25 euro, një nga kostot më të lira në rajon por edhe në Europë sipas Voucher cloud.

Çmimi mesatar i akomodimit në Tiranë në platformat Airbnb ose Booking është rreth 40-45 euro për natë, sipas AirDNA. Ky fakt e bën kryeqytetin një destinacion të preferuar për të marrë një shtëpi apo apartament të përshtatshëm për pushime dhe udhëtime të shkurtra.

“Apartamenti im ka mobilim bashkëkohor, ndodhet në një nga zonat më të mira të Tiranës dhe qëndrimi kushton vetëm 40 euro/nata” – thotë Dizdari i Destiny Apartment.

Ai thotë se kërkesa më e madhe vjen nga vendasit dhe jo nga të huajt pasi vizitorët në Tiranë vijnë nga rrethet ku mund të kenë takime pune apo nevoja të tjera personale. Të njëjtën gjë pohon edhe Megi Petriti, nga Triplex house Tirana.

Në vendet bregdetare të Shqipërisë si Vlora dhe Saranda, çmimet mesatare të akomodimit në platformën Airbnb variojnë nga 64 deri në 67 euro/nata.

Kjo tregon se këto zona bregdetare kanë një gamë tërheqëse opsionesh akomodimi për udhëtarët dhe pushuesit, por sigurisht vlera e tyre ndryshon në sezonet e tjera, pasi këto vende janë tërheqëse për pushuesit vetëm gjatë verës.

Rrethi i Vlorës është edhe zona që ka më shumë listime në platformat online me 4071 të tilla, kryesisht në vijën bregdetare ku edhe çmimet janë më të larta.

Në Durrës, kampion i turizmit në Shqipëri për vitin 2022, akomodimi kushton mesatarisht rreth 72 euro/nata.

Në të njëjtën kohë, qyteti bregdetar ofron disa nga opsionet më të lira, me çmime të ulëta rreth 15 euro/nata. Ky aspekt e bën më të lehtë për turistët me një buxhet të kufizuar gjetjen e opsioneve të përshtatshme për ta.

Ksamili zë vendin e dytë në renditjen verore të AirBnB,

Jo më një “perlë e fshehur”, pasi u bë virale në TikTok, Shqipëria zë vendin e dytë në renditjen verore të AirBnB, me qytetin e bukur bregdetar të Ksamilit.

Platforma vë në dukje skenën turistike të Ksamilit “Shtrije në detin Jon, Ksamili ka një skenë turistike në zhvillim, det të qetë dhe trashëgimi të lashtë kulturore dhe historike.

Vlen për t’u përmendur zona arkeologjike e Butrintit, që përfshin rrënojat e qytetit të lashtë ilir dhe është vetëm 5 km në jug. Ndërsa Syri i Kaltër, një burim karstik me ujëra kristal, thellësia e të cilit ende nuk dihet, është 40 minuta me makinë, në rrugën midis Sarandës dhe Gjirokastrës.

Nga të gjitha destinacionet në këtë listë, Ksamili është padyshim qyteti më ekonomik në listën e 5 qyteteve më të kërkuara në Airbnb. Çmimet për një apartament fillojnë nga 22 euro, jashtëzakonisht të lira për një natë.

It is worth mentioning the fact that the other countries are capitals or large cities of European states such as London, Rome, Barcelona, ​​etc.

According to a field survey, the average price of a double room for one night from July 15 to August 31 in Ksamil ranges from 50 to 115 euros.

With its white sandy beaches, laid-back atmosphere and crystal-clear sea, it's easy to see why this country is often compared to the Maldives.

*This article was published by Monitor.al and reposted by Tiranapost.al