Shënime në Blog

I have changed: I no longer trust ideas, but people

I have changed: I no longer trust ideas, but people

Next week, "A few months in my life" is published in France, the new book by Michel Houellebecq, the author of so many novels that have already entered history, from "Submission", "Elementary ruins" to "Expansion of the field of war". , "Map and territory" or "Possible island", but now he has decided to publish 105 autobiographical pages for the "hell months" from October 2022 to March 2023.

First came the denunciation, later withdrawn, by the Great Mosque of Paris for the phrases about Muslims uttered during a conversation for Michel Onfray's "Front Populaire" magazine. Then even worse, the legal battle that still continues with Stefan Ruitenbeek, or Cockroach as Houellebecq calls him, leader of the Dutch artistic collective Kirac who included him together with his wife Lysis in a pornographic film, "without ever having, I repeat, without never had my approval. For the first time in my life I have been treated as an object in a documentary about animals", writes Houellebecq himself, the best known and most talked about contemporary French writer in the world.

What happened? We have known a more daring Houellebecq, a symbol of rebellion against correct politics. Whereas in your latest book, written with a rare sincerity, you seem full of pain, almost ready to apologize, regretful of the phrases about Muslims and full of shame for the pornographic scenes, which they even took away through fraud. Do you feel different compared to the past?
Yes. As for the Muslims, I was a fool for not re-reading that text more carefully. It is true that it was a bit long, but given the precedents, I should have been more careful.

You have rewritten some of the most contested phrases, you have withdrawn. How is it possible?
Because I did not want to insult Muslims, but to warn of the danger posed by a small minority of them, such as the jihadists, who could cause a violent reaction, assassinations in the Bataclan type, which I really do not wish for, led France to civil war.

And have you changed your mind?
About Muslims in general, yes. Let's just say that I became aware that some things remain mere details. I don't care if women wear burkas on the beach, or that there are halal meat slaughterhouses, enough with this fixation on assimilation, enough with the tirelessly repeated pattern of "Italians and Poles to become French one day." I no longer agree with some of the ideas of my friends on the right.

Nuk është më i rëndësishëm asimilimi?
Për shumë vite, kinezët nuk u asimiluan dhe nuk pati asnjë problem. Unë vetë kam jetuar në një pallat këtu afër dhe fqinjët e mi, një çift pleqsh kinezë, nuk flisnin frëngjisht, por kjo s’është diçka e rëndë. Pastaj të rinjtë kanë mësuar që të mund të punonin. Nëpër banlieue (zona periferike në Francë) problem është krimi, jo Islami. Ekziston ende rreziku që një minorancë e vogël që provokojë një luftë civile. Ka ndodhur edhe në të shkuarën, me revolucionin francez dhe atë rus.

Në muajt e fundit, kryengritja nuk ka prekur Islamin, por reformën e pensioneve. Çfarë mendoni për demonstratat kundër Emmanuel Macron?
Më interesojnë, por nuk i kuptoj. Kam boshllëqe në kuptimin e shoqërisë. Për shembull, nuk e kam kuptuar kurrë se cilët janë vërtetë black bloc. Më vijnë ndër mend nihilistët rusë, shkatërrim për hir të shkatërrimit. Dyshoj se e gjitha kjo bëhet vërtetë për rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç. Është një protestë më e gjerë kundër shoqërisë. Prirem ta interpretoj si një manifestim të dëshirës perëndimore për vetëvrasje.

Meqë ra fjala, çfarë mendon Michel Houellebecq për Inteligjencën Artificiale?
Nuk më shkakton frikë dhe unë nuk jam njeri alarmant. Si adhurues i madh i fantashkencës, më magjeps ideja se një ditë do të jem në gjendje të flas me jashtëtokësorët dhe tani me inteligjencën artificiale. Nëse ka një libër që duhet cituar në këtë kontekst, është “Cikli i robotëve” nga Isaac Asimov. Nuk më tremb as fakti që inteligjenca artificiale është më e zgjuar se njerëzit. Humbja në shah edhe me babain tim, tani mund të humbas edhe përballë një kompjuteri.

Për t’u kthyer sërish te libri, pse vuani kaq shumë për filmin pornografik të holandezëve? Nga ju pritej që ta linit pas krahëve.
Hedhja pas krahëve do të ishte një sjellje punk. Unë kurrë nuk kam qenë punk. Kam dashur gjithmonë “Pink Floyd”, jo “Sex Pistols”.

Po, por përtej “Pink Floyd”, si është e vërteta e këtij filmi porno? Shkuat për të xhiruar skenat dhe pastaj u bëtë pishman?
Nuk doja të merrja pjesë në filmin porno të Kirac-it, edhe pse s’kam asgjë kundër pornografisë.

Po çfarë ndodhi atëherë?
Unë dhe gruaja ime xhiruam disa skena me Jini van Rooijen, mikeshën e Buburrecit. Ishin skena të destinuara për llogarinë e saj në “Onlyfans”, për të cilën besoja se ishte diçka private. Kur kuptova se ishte publike kundrejt pagesës, e tërhoqa miratimin.

I have changed: I no longer trust ideas, but people
Pjesë nga xhirimi i skenave pornografike të Michel Houellebecq.

E si përfunduan ato skena të filmit porno te Kirac, që do ta shpërndajë online dhe në kinema?
Më pas Buburreci na ftoi në Amsterdam duke më tërhequr me një ngjarje në Lovecraft-in tim të dashur dhe në hotel ai me nxitim më bëri të nënshkruaja një lloj deklarate. Vetëm më vonë zbulova, për habinë time, se ishte me prapaveprim, dhe për këtë arsye përfshinte skenat private të xhiruara në Paris. U mashtrova. Sapo zbrita në stacionin e trenit në Amsterdam ishte një kameraman që filloi të më filmonte pa thënë as mirëmëngjes. Para kamerës i dhashë disa puthje Isës, që në libër e quaj Pata dhe këto janë pamjet që përfunduan në videon promovuese të filmit pa lejen time. Ato ditë në Amsterdam ishin të frikshme, u besoja njerëzve të paskrupullt. Më vjen turp për këtë, e ula vigjilencën. U mashtrova.

Çfarë përfaqëson për ju pornografia, përtej kësaj aventure të keqe?
Është e vetmja mënyrë për të ngulitur në kohë çaste shumë të bukura. Nuk jam ekzibicionist, megjithëse e vlerësoj tej mase bujarinë e tyre. Më intereson të filmoj disa nga takimet e mia seksuale, në mënyrë që të mos humbasin ato momente gjatë së cilave ndjej se vërtet kam jetuar. Nuk gjej asgjë të pashëndetshme te pornografia dhe nuk e kuptoj kryqëzatën e qarqeve konservatore. Unë dhe një ish-partnerja ime kemi regjistruar dikur takimin tonë seksual dhe herë pas here e shikoj atë video me kënaqësi. Më bëri të zbuloja Nirvana dhe YouPorn. Këto janë avantazhet e të pasurit të dashura më të reja.

Nuk druheni se mos akuzoheni për seksizëm për shkak të epitetit që i vutë vajzës së grupit të Kirac-it?
Jo, aspak. Është një epitet i merituar, ashtu siç janë të tjerët. Unë vetë kam pësuar fyerjet e tyre në shumë intervista. Janë të ligj, veprojnë vetëm për para dhe publicitet. Problem nuk është pornografia, por mashtrimi. Më vjen turp që e lashë veten të më merrnin përpara këta personazhe.

A nuk do t’ju dilte më për mbarë po ta hidhnit pas krahëve dhe mos t’i bënit reklamë kësaj çështjeje?
Këtë më këshilluan shumë miq, por mendoj se kam bërë mirë që kam reaguar, edhe me këtë libër. Nuk është e vërtetë që një lajm fshin lajmin e mëparshëm. Koha nuk është më lineare, në internet gjithçka ndodh në të njëjtën kohë. Më afrohen njerëz që thonë “Sapo të pashë në televizor”, ndërkohë kanë kaluar vite që unë nuk dal më në televizor, por ndoshta më kanë parë në YouTube në ndonjë program të dhjetë viteve më parë. Ishte miku im Gérard De Pardieu që më këshilloi të luftoja deri në fund, nuk jam aq i famshëm sa ai, por mjaftueshëm.

Gjatë këtyre ditëve, Depardieu po akuzohet për ngacmime seksuale.
E di, por ai e konsideron veten të pafajshëm dhe unë i besoj. Një flirtues nuk mund të jetë dhunues. Dhe Depardieu e ka qejfin te flirtimi.

Duket se miqësia ka shumë vlerë për ju. Në libër flisni për prishjen e marrëdhënieve me Onfray, që nuk donte të botonte korrigjimet tuaja pas bisedës mbi Islamin, dhe i shprehni mirënjohje Bernard-Henri Lévy-t, që ju mori menjëherë në mbrojtje.
Bernardi ishte bujar dhe i ndershëm. Kanë kaluar shumë vite që nga botimi i librit që shkruam bashkë “Armiqtë publikë”. Nuk kemi të njëjtat ide, si për shembull mbi Europën e bashkuar, së cilës unë vazhdoj të mos i besoj. Por në të shkuarën joshesha nga idetë e tij, që disa herë më kanë bërë të gaboj. Kam ndryshuar. Nuk u besoj ideve, u besoj njerëzve.

*Michel Houellebecq is among the most widely read French writers in the world, and at the same time the most controversial mainly for the beliefs expressed in the most popular novels that are considered Islamophobic, racist and misogynistic. The interview for Stefano Montefiori was translated into Albanian by Erjon Uka.

I have changed: I no longer trust ideas, but people
Michel Houellebecq's new book.