Sipas Braçes

Erjon Brace celebrates his 50th birthday today. Clearly a ram, (April) also in temperament.

Erjon Brace celebrates his 50th birthday today. Clearly a ram, (April) also in

He is active and unique in his kind has the merit of model parliamentarism. Always persistent and talking about people. Sometimes disobedient and stubborn, but ultimately faithful to the principles of the left. And that he is such he proves even on his birthday which he has shared again with many people. Of course the congratulatory flower is Anja, the daughter who calls it the best work of 50 years, but there are plenty of others. People. That without them Brace is not Brace. Read his full letter to "himself" for the 50th anniversary.

Erjon Brace celebrates his 50th birthday today. Clearly a ram, (April) also in

KUR BEN 50,

YOU RETURN TO THE FIRST YEAR

ONE MORE TIME!

To definitely thank;

Se pari dy prinderit e mi, Veren libohovite e Mirdashin korcar, te cilet, 50 vite me pare, pasdite, me sollen ne jete ne Kombinat;

Te dy, edhe per gjithcka bene me mua e per mua nga ai vit e per 50 vite te tjera.

Une dua dhe shpresoj t’i kem prane edhe per shume shume vite te tjera!

Po aq dua te falenderoj dy gjyshet e mia, Fitken-ne foto dhe Nevron, te cilat me rriten-jo vetem fizikisht, me shoqeruan nje pjese te madhe te viteve te mia te femijerise e rinise, shkolles e punes, betejave te cilat i ndiqnin, i pelqenin;

i pata deshmitare kur ngrita familjen time, madje u lumturuan kur i bera edhe stergjyshe!

Xhaxhallaret e dajallaret e mi, familjet e tyre te medha e te mrekullueshme!

Eden dua ta falenderoj qe ka plotesuar tek une gjysmen tjeter e me te rendesishme, me te dituren e me te permbajturen, keshtu ne gati gjysmen e ketyre 50 viteve; familjen e saj qe eshte edhe familja ime!

Anjen qe eshte gjeja me e mire e me e rendesishme qe kam bere ne keto 50 vite!

Pastaj, edukatoret e mesuesit e mi, pedagoget gjithashtu; eshte merite e tyre qe une jam sot ky qe njihni, i formuar prej tyre, mesimeve, kultures, disiplines qe ndryshuan jeten time!

Shoket, ata te femijerise se pari, me te cilet ndame lagjen, Kombinatin, jeten aty, lojrat e gjithcka prej femijesh; ata te gjimnazit, me te cilet ndame edhe me shume, endrrat, dashurite, pasionet dhe vitet e veshtire 1989/1990!

Shoket e fakultetit qe nisi ne mes te kaosit e qe shenjoi jo vetem rrugen time profesionale, por edhe politike; plotesoi jo vetem njohjen shoqerore me te gjere, por hapi nje dritare tjeter ne ate qe po formohej si bota ime e bindjeve, ideologjise per te cilat ia vlen te beje beteja!

Shoket e mi te gazetes Zeri i Popullit meritojne nje falenderim te madh; me mesuan jo thjesht te punoj, por me ben gazetar, prej verteti, nga ata qe duhet te kerkojne te verteten e ta thone ate deri ne fund, eshte ne mes te represionit, edhe ne mes te luftes se 1997/1998-tes; nga ta mesova se e verteta eshte ngjitese dhe per te nuk behet kompromis, as me te tute, as ne gazete e as ne politike!

Nderkohe, shoket e mi te betejave ne rinine Socialiste e me pas ne partine Socialiste, ne Polican, Uznove, Berat-ne Nahije e qytet brenda, Kucove e Ure, Divjake, Lushnje, TIRANE patjeter-cep e me cep te saj, jane tjeter gje; jane nga soji i atyre qe kane nje sup per ty, kane nje kurriz gjithashtu per ty, per te te shtyre perpara e per te te mbrojtur, nga rreziku i nje pushteti kriminal apo rreziku i cdo pabesie karriere; keta shoke jane shume, u bene mijera vit pas viti ne jo pak por ne mbi 30 vite, ne rruge, sheshe, salla, Kuvend; u jam pafund mirenjohes per mundesine, besimin, mbeshtetjen, lirine!

Nje rreth pak me te ngushte miqsh larg e jashte politikes, dua ti falenderoj posacerisht; jane mikesha e miq qe kane ndikuar fort tek une, vijojne ta bejne duke investuar besimin e tyre tek une, keshillojne, ndihmojne, mbeshtesin, permbajne, shtyjne, GJENDEN, kane ndikuar shume e kane ndryshuar po aq tek une, ne ate qe di, ate qe bej, ne formimin e metejshem e kulturen gjithashtu; jane kudo, jane cdo dite, jane me mua fizikisht apo virtualisht, kane emra doemos e une u jam mirenjohes per gjithcka ndajne me mua, vecanerisht si kritike, vecanerisht ne media, por jo vetem!

Ne kaq vite, patjeter qe shume mirenjohes u jam edhe disa mjekeve qe jane kujdesur per shendetin tim; nuk keni patur shume pune me mua, por kur eshte dashur keni bere me te miren; u perulem me mirenjohje!

Ne fund por jo per fund;

Thank God for life, health, family, friends, friends, strength, passion, modesty and humility, books and nature as habitats beyond the homes where he grew up!

Thank you very much!

Aaa yes, remember, WE HAVE ANOTHER 50 YEARS TO LIVE; TOGETHER!